Koriander

Zoznámte sa s


Koriander je v súčasnosti obľúbený na celom svete. Stále sa však používa najmä v ázijskej kuchyni, najmä v thajskej a vietnamskej, pretože v Ázii majú koriander podobne ako my petržlen. Dá sa kúpiť čerstvé v obchodoch, ale nie vždy je prvotriednej kvality a v takom prípade jedlo príliš nevylepší.

 

V našej ponuke nájdete mletý a celý koriander, ako aj sušené koriandrové listy značky Greenfields. Nesmieme zabudnúť na rôzne koriandrové čatní, či už len koriandrové alebo kombináciu mäty a koriandra.

 

Koriander však nie je len veľmi aromatickou bylinkou, ktorá je nevyhnutná na prípravu mnohých jedál, ale má aj mnoho zdravotných výhod:

dezinfikuje ústnu dutinu
pomáha znižovať krvný tlak
je veľmi prospešný pre ľudí trpiacich anémiou vďaka vysokému obsahu železa
vysoký obsah vápnika, ktorý je nevyhnutný pre zdravé kosti a zuby
pomáha zdravému tráveniu
zrýchľuje metabolizmus
Používajú sa semená aj listy koriandra. Semená sa potom ponechajú celé alebo sa rozdrvia. Listy sú samozrejme najlepšie čerstvé. Ak siahnete po sušených, mali by ste si vybrať tie od popredných výrobcov korenia najvyššej kvality. V našom obchode nájdete sušené koriandrové listy od značky Greenfields, ktorá sa už mnoho rokov špecializuje na výrobu a vývoz korenia do mnohých krajín sveta.

 

Ako sme už niekoľkokrát spomenuli, koriander https://www.orient-food.cz/vyhledavani/?string=koriander má naozaj široké využitie. Niektoré jedlá sa s jeho použitím dostanú na úplne novú úroveň a iné sa bez neho jednoducho nezaobídu.

 

Vietnamské Pho alebo pikantné thajské rezance jednoducho nemôžete podávať bez koriandra. Je tiež veľmi dôležitý pre pikantné ázijské šaláty s kapustou a inou zeleninou a samozrejme pre všetky druhy ázijského kari, kde sa používa v mletej sušenej forme pri varení a potom čerstvý na posypanie.

 

Vedeli ste, že koriander dominuje nielen v ázijskej, ale aj v mexickej kuchyni? Všetky známe mexické pouličné jedlá - burritos, tacos, guacamole - obsahujú koriander. A niekedy vo veľkých množstvách. Z Mexika sa dostala na sever aj na juh a v súčasnosti je obľúbená v americkej aj juhoamerickej kuchyni.

Náš tip

Pripravte si domáce pikantné pesto s čerstvým koriandrom! Nazýva sa Zhoug a pochádza z Jemenu. Koriandrové listy vložte do mixéra s trochou vody, citrónovej šťavy a olivového oleja a rozmixujte na kašu. Potom dochuťte himalájskou soľou, chilli, korením a prípadne ešte sušeným mletým koriandrom.  

 

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.