Zoznámte sa s Anízom.

Aníz - jeho liečivé účinky
 

Zoznámte sa

Aníz je korenie pochádzajúce z východného Stredomoria a juhozápadnej Ázie. V Slovenskej republike to rozhodne nie je korenie, ktoré by ste našli v každej domácnosti.
V našom e-shope nájdete semená anízu a badyánu.

Zdravotné výhody

 Ako teda aníz prospieva nášmu telu?

Priaznivo pôsobí na trávenie, zmierňuje bolesti a kŕče a upokojuje žalúdok.
Detoxikuje a dezinfikuje pečeň
Zmierňuje dýchacie problémy, najmä pri zvýšenej námahe, čistí dýchacie cesty.
Pôsobí ako prírodné afrodiziakum. Takto sa používal už v starovekom Ríme.

Použitie v kuchyni 

Aníz https://www.orient-food.sk/cele-korenie/ má omamnú vôňu a široké využitie v kuchyni, hoci sa to na prvý pohľad nezdá.

Používajte ho do domácich čajov so zázvorom, čiernym korením a škoricou. Takýto čaj, najmä v jesenných a zimných mesiacoch, krásne zahreje telo.
Skvele sa hodí do rannej kaše, napríklad ryžovej, pretože tieto výdatné raňajky príjemne prevonia a zároveň ich ozdobí. Vďaka badyánu bude kaša vyzerať lepšie
Pridávajte ho do pečených sladkých buchiet a koláčov, najmä banánových alebo jablkových, prípadne v kombinácii so škoricou.

Cícerový šalát s paradajkami

Vedeli ste to? 

Z botanického hľadiska patria badyán a aníz do dvoch úplne odlišných skupín, ale pre nás je dôležité, že ich vôňa a chuť sú identické.

 
Na čo si dať pozor 

Ak máte aníz obzvlášť radi, môžete ho samozrejme pridať do mnohých iných jedál, napríklad do polievky alebo rôznych nákypov. V tomto prípade je však lepšie aníz najprv nasucho opražiť a potom ho zomlieť v mažiari. Ak prežúvate celé semienko, nemá tú správnu chuť.


Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.