Kulinárska cesta po Ázii: Orientálne jedlá, ktoré musíte ochutnať

Kulinárska cesta po Ázii: Orientálne jedlá, ktoré musíte ochutnať

Ázia je kontinent bohatý na kultúru, históriu a jedinečné chuťové zážitky. Keď sa vyberiete na kulinársku cestu po Ázii, ocitnete sa v rajskom raji pre gurmánov. Každá krajina v Ázii má svoje vlastné tradičné jedlá, ktoré sú plné exotických prísad a jedinečných chutí. V tomto článku sa pozrieme na niektoré z tých najobľúbenejších a najzaujímavejších orientálnych jedál, ktoré by ste si nemali nechať ujsť.

 1. Sushi (Japonsko): Začneme v Japonsku, kde je sushi jedným z najznámejších jedál. Sushi je kombináciou ryže, morských plodov a zeleniny, zabalenej do ľahkých rýb a často servírovaná s omáčkami ako sójová omáčka, wasabi a inými prílohami. Je to jedlo, ktoré sa stalo populárnym po celom svete a ponúka vám jedinečný zážitok z chutí Japonska.

 2. Pho (Vietnam): Presuneme sa do Vietnamu, kde je Pho národným pokrmom. Jedná sa o polievku pripravenú s hovädzinou alebo kurčaťom, bylinkami a ryžovými rezancami v aromatickej vývarovej základni. Toto jedlo je lahodné, osviežujúce a určite stojí za vyskúšanie, ak sa dostanete do Vietnamu.

 3. Dim Sum (Čína): V Číne je tradícia podávania dim sumu, čo sú malé porcie parných alebo smažených jedál, často spojených s čajom. Medzi obľúbené dim sum patrí har gow (krevetové knedle), siu mai (mäsová knedľa) a char siu bao (parné knedle s pečeným mäsom). Toto jedlo je výborným spôsobom, ako ochutnať rôzne chuťové kombinácie.

 4. Pad Thai (Thajsko): Thajsko je známe svojou kuchyňou plnou exotických chutí. Pad Thai je jedným z najznámejších thajských jedál, ktoré kombinuje rezance, kurča alebo krevety, vajíčko, zeleninu a arašidy. Je to osviežujúce jedlo so sladko-kyslou chuťou, ktoré je veľmi populárne u návštevníkov Thajska.

 5. Biryani (India): Vo väčšine ázijských krajín je rýža dôležitou súčasťou stravy, a Indie nie je výnimkou. Biryani je jedným z najznámejších indických jedál, ktoré kombinuje korenie, rýžu a mäso (alebo zeleninu). Každý región v Indii má svoju vlastnú verziu biryani, čo znamená, že budete mať možnosť ochutnať rôzne varianty tohto lahodného jedla.

 6. Kimchi (Kórea): Kimchi je tradičným kórejskym fermentovaným pokrmom, ktorý je vyrobený z kyslej kapusty a korenený rôznymi prísadami, ako sú čili papričky, cesnak a zázvor. Je to jedlo s pikantnou chuťou, ktoré je často podávané ako príloha k hlavným jedlám.

 7. Mango Sticky Rice (Thajsko): Na záver si nenechajte ujsť sladkú pochúťku z Thajska, ktorá je známa ako Mango Sticky Rice. Jedná sa o kombináciu sladkej lepkavej ryže, čerstvých mang a kokosového mlieka. Toto jedlo je osviežujúce a ideálne na záver vášho jedálnička.

  Toto je len malý výber orientálnych jedál, ktoré by ste si mali na svojej kulinárskej ceste po Ázii vyskúšať. Ázia je kontinentom bohatým na rôznorodú kuchyňu, ktorá ponúka jedinečné chuťové zážitky. Nech sa vyberiete kamkoľvek v Ázii, určite budete mať možnosť ochutnať jedlo, ktoré vám navždy utkvie v pamäti. Takže sa nebojte objavovať nové chute, experimentovať s jedlami a nechať sa unášať vôňami a chuťami tohto fascinujúceho kontinentu. Vaša kulinárska cesta po Ázii bude nezabudnuteľným dobrodružstvom.

  Ázia ponúka kulinárske dobrodružstvo plné jedinečných chuťových skvostov. Môžete ochutnať širokú škálu pokrmov od japonského sushi po thajské curry. Tradičné prípravy a miestne ingrediencie dodávajú jedlám autentickú chuť. Nenechajte si ujsť dim sum v Číne, korejské kimchi alebo indický biryani. Každá krajina ponúka svoje špeciálne jedlá, ktoré obohatia vašu kulinársku skúsenosť. Čerstvé ryby, exotické korenie a kreatívne kombinácie vytvárajú jedinečné chuťové zážitky, ktoré si budete pamätať na celý život. 
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz